اشگول
خواندنی‌ها علمی

اشگول چیست؟

اشگول (Glis glis) جونده‌ای شبیه سنجاب است اما اندازه‌ی آن کوچک‌تر است. از این رو، نام دیگرش سنجابک است. دُم بلند و پشمالوی اشگول در همه طرف با موهای بلند پوشیده است. اما در سنجاب‌ها فقط سطح رویی دم پرپشت است و سطح زیرین دُم، موهای کوتاه دارد. چشم‌های اشگول درشت و گوش‌هایش کوچک و گرد است.

اشگول‌ها در جنگل‌های شمال ایران زندگی می‌کنند. آن‌ها شب‌گرد هستند و به صورت اجتماعی روی درختان زندگی می‌کند. اگر احساس خطر کنند، جیغ می‌کشند تا یکدیگر را از خطر آگاه کنند. آن‌ها میوه، تخم پرندگان و حشره می‌خورند و در پاییز حسابی چاق می‌شوند. آن‌‌ها برای زمستان چربی ذخیره می‌کنند.

اشگول‌ دو نوع لانه دارد. لانه‌ی زایمان که در سوراخ یا شکافی بالای درخت است. درون این لانه را با مواد گیاهی نرم می‌پوشاند. اشگول‌ با سردشدن هوا به لانه‌ی زمستانی می‌رود. این لانه شکافی یا سوراخی به عمق بیش از نیم متر در پایین درخت است. اشگول در آن‌جا به خواب زمستانی می‌رود.

منبع:
ضیایی، هوشنگ، راهنمای صحرایی پستانداران ایران، تهران: سازمان حفاظت محیط‌زیست، ۱۳۷۵

رومی‌ها و اشگول‌ها

رومیان باستان اشگول‌ها را می‌خوردند. آن‌ها به این جانوران غذا می‌دادند تا پلوار شوند. سپس شکم آن‌ها را با مواد غذایی پر می‌کردند و می‌پختند. هنوز هم در برخی از کشورها این جانوران را در هنگامی‌که در لانه‌ی زمستانی هستند، شکار می‌کنند.


Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *