انوشه انصاری
شخصیت‌ها علمی

انوشه انصاری نخستین ایرانی فضانورد

انوشه انصاری مانند بسیاری از مردم از کودکی آرزوی سفر به فضا داشت. او برای رسیدن به این ارزوی بزرگ کوشش بسیار کرد. سرانجام در بامداد ۲۷ شهریور ۱۳۸۵ از پایگاه فضایی بایکونور قزاقستان با موشک سایوز به سوی ایستگاه فضایی رفت. او که نخستین ایرانی فضانورد به شمار می‌آید، سفر خود را از همان‌جایی آغاز کرد که نخستین فضانورد جهان، یوری‌گاگارین، نزدیک نیم سده پیش دروازه‌ی سفر به فضا را گشود. اوو نخستین زن گردشگر فضایی به شمار می آید.

زندگی انوشه انصاری

انوشه انصاری در سال ۱۳۴۶ خورشیدی در مشهد به دنیا آمد. اودر تهران پرورش یافت. هنگامی که ۱۶ سال داشت همراه خانواده‌ به ایالات متحده‌ی آمریکا رفت. او دوره‌ی کارشناسی الکترونیک و علوم رایانه را در دانشگاه جرج میسون گذراند وکارشناسی ارشد مهندسی الکترونیک را در دانشگاه جرج واشینگتون با دریافت جایزه‌ی “دانش‌آموخته‌ی ممتاز” به پایان رساند. او پس از پایان این دوره‌ی آموزش، کار خود را در شرکت MCI آغاز کرد و در همان جا با همسر آینده‌ی خود، حمید انصاری، آشنا شد. آن‌ها در سال ۱۹۹۱ با هم ازدواج کردند.

در سال ۱۹۹۴ میلادی، انوشه انصاری با همراهی همسر و برادر همسرش، امیر انصاری، شرکت فناوری تله‌کام (TTI) را در تگزاس بنیان نهاد. کوشش‌های انصاری در‌ این شرکت باعث شد جایزه‌ی نخست کارآفرین ملی ایالات متحده‌ی آمریکا در سال ۲۰۰۰ به او داده شود و شرکت فناوری تله‌کام در فهرست ۵۰۰ شرکت دارای رشد فزاینده جای گیرد. این شرکت پس از ثبت ۳ طرح کلیدی در حالی که دارای ۲۵۰ کارمند و رشد سالانه و پیوسته‌ی صد در صد از زمان بنیان‌گذاری بود، به شرکت دیگری واگذار شد.

ماجراجویی فضایی

انوشه انصاری با بنیان‌گذاری شرکت پرودی (Prodea) یک گام بزرگ به سوی آرزوی خود و هزاران انسان دیگر برداشت. این شرکت با همکاری شرکت ماجراجویی‌های فضایی و سازمان فضایی روسیه، طرحی را برای ساختن ناوگانی از فضاپیماهای پنج‌نفره برای فرستادن گردشگران به فضا در درست اجرا دارد. پیش از این، خانواده‌ی انصاری جایزه‌ای ۱۰ میلیون دلاری Ansari X-prize را برای طرح فضاپیمایی در نظر گرفته بودند که بتواند از مدار زمین بیرون رود و در کمتر از دو هفته بار دیگر بتواند چنین سفری را انجام دهد.

انصاری در سال ۲۰۰۵ میلادی با پرداخت ۲۰ میلیون دلار برای سفر فضایی با کپسولی که موشک سایوز با خود به فضا می‌برد، نام‌نویسی کرد. او باید تا بهار ۱۳۸۶ در انتظار می‌ماند تا داوطلب دیگری پیش از او به ایستگاه فضایی بین‌المللی سفر کند. اما دایسوکه انوموتو، داوطلب ژاپنی، نتوانست همه‌ی آزمون‌های پزشکی را پشت سر بگذارد و سازمان فضایی روسیه سفر انصاری را شش ماه جلو انداخت. با کوتاه شدن شش ماه از زمان انتظار، انصاری آزمایش‌ها و تمرین‌های ویژه‌ی فضانوردان را آغاز کرد.

انوشه انصاری در فضا

بامداد دوشنبه ۲۷ شهریورماه ۱۳۸۵ (۱۸ سپتامبر ۲۰۰۶ میلادی) روزی به یادماندنی برای خانم انوشه انصاری و همه‌ی ایرانیان است. در آن روز انصاری و دو فضانورد دیگر در کپسول کوچکی جای گرفتند که فقط گنجایش نشستن سه نفر را داشت. با روشن شدن موشک سایوز، انصاری به سوی آرزوی دیرین خود پرواز کرد و همان گونه که خود گفته است به همه‌ی جوانان سراسر جهان نشان داد که: «هیچ محدودیتی برای آنچه که می‌خواهند به دست بیاورند، وجود ندارد.»

من خدا رو شکر می کردم که کمکم کرد تا رویام به واقعیت تبدیل بشه و  همین طور به خاطر همه چیزهایی که به من داده. من از اون خواستم که در قلب همه عشق رو قرار بده و صلح رو برای این مخلوق زیبایی که بهش زمین میگیم به ارمغان بیاره.مجموعه‌ی اخترشناسی و فضا

منظومه‌ی خورشیدی، نویسنده: لی.زا ایی. گریت‌هاوس، مترجم: حسن سالاری
کاوش در فضا، نویسنده: کانی یانکوفسکی، مترجم: سلیمان فرهادیان
تاریخ اخترشناسی، نویسنده: لیزا ایی. گریت‌هاوس، مترجم: حسن سالاری
فضاپیمایی به نام زمین، جینا دل فوکو، مترجم سلیمان فرهادیان
اخترشناسان و تلسکوپ‌ها، کانی یانکوفسکی، مترجم: سلیمان فرهادیان

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های سالارکتاب را بخوانید و به دوستان خود پیشنهاد بدهید اما از کپی کردن و انتشار آن‌ها در سایت‌های دیگر بپرهیزید. این کار ناپسند را سرقت ادبی می‌نامند که سبب کاهش انگیزه برای تولید نوشته‌های اصیل می‌شود. سرقت ادبی پیگرد قانونی دارد و سبب کاهش رتبه‌ی سایت در موتورهای جست‌وجو به ویژه گوگل می‌شود.