بدن انسان
علمی کودک و نوجوان

بدن انسان پچیده‌ترین ماشین جهان را بشناسید

بدن انسان، پیچیده‌ترین ماشین جهان نام مجموعه کتابی است که به روشی نوآورانه شما را با ساختار و کارکرد بدن انسان آشنا می‌کند. ریچارد و لوئیس اسپیلبوری، نویسندگان این کتاب‌ها کوشیده‌اند به زبان بسیار ساده‌ای کار بدن را توضیح دهند. آن‌ها با استفاده از تشبیه‌های جالب و مناسب، کار بدن را با ماشین‌های گوناگون مقایسه کرده‌اند تا خوانندگان کتاب بهتر بدانند که هر اندام چه کار می‌کند.

ساختار کتاب‌ها

ماشین‌ها دستگاه‌های مصنوعی و غیرزنده هستند، اما بدن ما زنده و طبیعی است. با این همه، شباهت‌هایی میان آن‌ها وجود دارد. در این کتاب‌ها کار هر بخش از بدن با یک ماشین مقایسه شده است. برای مثال دستگاه گوارش به یک دستگاه آبمیوه‌گیری تشبیه شده که آب میوه‌ها را می‌گیرد و تفاله‌های آن را جدا می‌کند. این همان کاری است که دستگاه گوارش غذاهایی که می‌خوریم، انجام می‌دهد.

هر کتاب در ۳۲ صفحه نوشته شده است و به چند پرسش بنیادی درباره‌ی موضوع کتاب پاسخ می‌دهد. برای مثال، کتاب گوارش و دفع پسمان با این پرسش آغاز می‌شود: گوارش چیست؟ محتوایی که در پی هر پرسش آمده شامل چند تکه مطلب کوتاه، چند تصویر بزرگ و مطالب جنبی جالب است. برای مثال، در همین کتاب دستگاه گوارش مطلبی با عنوان «پروبیوتیک چیست؟» آمده است.

هر کتاب شامل فهرست، متن اصلی، واژه‌نامه، برای آگاهی بیش‌تر و نمایه است. واژه‌نامه اصطلاحات به کار رفته در کتاب را توضیح می‌دهد. نمایه به شما کمک می‌کند مطلب مورد نظر را سریع‌تر در کتاب پیدا کنید. برای مثال، ممکن است بخواهید بدانید آیا در کتاب گوارش مطلبی درباره‌ی یرقان آمده است. در نمایه‌ی کتاب در حرف ی می‌بینیم که «یرقان ۱۷» آمده است. یعنی در صفحه‌ی ۱۷ کتاب درباره‌ی یرقان توضیح داده شده است.

عنوان کتاب‌ها

مجموعه‌ی بدن انسان، پیچیده‌ترین ماشین جهان در شش جلد نوشته شده است. ناشر ایرانی آن‌ها را به صورت یک کتاب با جلد ساخت با عنوان دانشنامه ی موضوعی بدن انسان نیز منتشر کرده است.

مغز و دستگاه عصبی

نورون چیست و چگونه کار می‌کند؟ هیپوتالاموس چه کاری انجام می‌دهد؟ چگونه حافظه‌ی کوتاه‌مدت به حافظه‌ی درازمدت تبدیل می‌شود؟ حواس چگونه کار می‌کنند؟ چرا آب برای سلامتی مغز بسیار مهم است.

سلول‌ها، بافت‌ها و اندام‌ها

سلول چیست، بافت چیست؟ سلول‌ها چگونه کار می‌کنند؟ میتوکندری چیست و چه کاری انجام می‌دهد؟ اندام‌های بدن چگونه با هم کار می‌کنند؟ چگونه بدنمان را سالم نگه داریم؟

گوارش و دفع پسمان

دستگاه گوارش چگونه غذا را گوارش می‌دهد؟ پرزک‌های روده چه نقشی در گوارش دارند؟ پسمان‌ها چگونه از بدن بیرون می‌شوند؟ چرا باید دندان‌هایمان را مسواک بزنیم، باکتری‌های روده چه کمکی به دستگاه گوارش می‌کنند؟

تنفس و گردش خون

چگونه تنفس می‌کنیم، خون چگونه به گردش درمی‌آید؟ کیسه‌های هوایی چیست؟ سلول‌های خون چه کارهایی انجام می‌دهند؟ آسم چیست؟ کو‌خونی چیست؟ چگونه قلب و شش‌ها را سالم نگه داریم؟

اسکلت و ماهیچه

کار اسکلت و ماهیچه چیست؟ غضروف چه تفاوت‌هایی با استخوان دارد؟ استخوان‌ها چگونه به هم وصل شده‌اند؟ رباط چیست؟ زردپی چیست؟ ورزش چگونه به ماهیچه‌ها و استخوان‌ها کمک می‌کند؟

تولید مثل و ژنتیک

چرا فرزندان شبیه پدر و مادرشان می‌شوند؟ گامت چیست و چگونه پدید می‌آید؟ ژن‌ها چگونه کار می‌کنند و به ارث می‌رسند؟ دوقلوهای همسان چگونه پدید می‌آیند؟ آیا همه‌ی ویژگی‌های ما را ژن‌ها تعیین می‌کنند؟

بدن انسان
دانشنامه ی موضوعی بدن انسان

دانشنامه موضوعی بدن انسان
۱۱۱ پرسش بنیادی درباره ی بدن انسان، بیماری ها و بهداشت آن

نویسندگان: ریچارد و لوئیس اسپیلزبوری
مترجم: حسن سالاری
ناشر: نوای مدرسه
چاپ سوم، ۱۳۹۳
صفحات: ۱۹۲
نوع کاغذ: گلاسه

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های سالارکتاب را بخوانید و به دوستان خود پیشنهاد بدهید اما از کپی کردن و انتشار آن‌ها در سایت‌های دیگر بپرهیزید. این کار ناپسند را سرقت ادبی می‌نامند که سبب کاهش انگیزه برای تولید نوشته‌های اصیل می‌شود. سرقت ادبی پیگرد قانونی دارد و سبب کاهش رتبه‌ی سایت در موتورهای جست‌وجو به ویژه گوگل می‌شود.