علوم تهوع‌آور
علمی کودک و نوجوان

علوم تهوع‌آور را بخوانید

علوم تهوع‌آور نام مجموعه کتاب‌هایی است که به معرفی شش مایع چندش‌آور اما بسیار مهم بدن انسان می‌پردازد: آب بینی، ادرار، عرق، استفراغ، آب دهان و خون. هر یک از این مایع‌ها چند کارکرد مهم در بدن دارند، چنان‌که اختلال در روند طبیعی تولید آن‌ها می‌تواند سبب بیماری‌های مرگبار شود.

آب بینی یکی از قهرمانان بدن در مبارزه با میکروب‌ها است. ادرار به دفع مواد اضافی از بدن کمک می‌کند. عرق در تنظیم دمای بدن نقش دارد. استفراغ واکنش دفاعی بدن در برابر خوردنی‌های نامناسب است. آب دهان به گوارش خوردنی‌ها کمک می‌کند. خون به سلول‌های بدن اکسیژن و غذا می‌رساند.

اما در کتاب‌های علوم تهوع‌آور اطلاعات بسیار شگفت‌انگیز دیگری آمده است که در دیگر کتاب‌های آشنایی با بدن انسان کم‌تر به آن‌ها برخورد می‌کنید. برای مثال، آیا می‌دانید که در گذشته ادرار برای تولید باروت به کار می‌رفته یا برخی پژوهشگران باتری ساخته‌اند که با مقداری ادرار برق تولید می‌کند؟

مترجم دانستنی‌هایی جالب مربوط به فرهنگ ایرانی به کتاب‌ها افزوده است. برای مثال، در اروپا تا سده‌های میانه تُف انداختن در جلوی دیگران رایج بود و هنوز در چین رایج است. اما دیااُکو، پادشاه ماد، فرمان داد که مردم نباید جلو پادشاه تف بیندازند. هرودوت نوشته است که ایرانیان باستان در مجراهای آب تُف نمی‌اندازند.

بدون آب بینی زنده نمی‌مانید!

انگشت در سوراخ بینی فرو می‌کنید و زنگله بیرون می‌آورید. خِلط بینی را از ته حلق بالا می‌آورید و به بیرون تُف می‌کنید. نُس خود را بالا می‌کشید یا به بیرون فین می‌کنید. این‌ها فقط برخی از شیوه‌های توصیف مایعی چندش‌آور است که در بینی شما نهفته است.

مایعی که آن را آب بینی، خِلط بینی یا نُس می‌نامند. هر نامی که بر این مایع بگذاریم، به‌راستی که چندش‌آور است. اما آب بینی یکی از قهرمانان بدن است که از سلامتی شما پاسداری می‌کند. این ماده‌ی زننده و چسبناک، بی‌وقفه کار می‌کند تا شما را از آسیب میکروب‌ها دور بدارد.

علوم تهوع‌آور: همه چیز درباره‌ی آب بینی، نویسنده: کانی کالول میلر، مترجم: حسن سالاری، انتشارات: علمی و فرهنگی، ۱۳۹۵

بدون استفراغ زنده نمی‌مانید!

بیش‌تر مردم فکر می‌کنند که استفراغ یعنی که شما بیمار شده‌اید، اما همیشه چنین نیست. بالا آوردن راهی برای محافظت از بدن نیز هست. بدن شما باهوش است. می‌داند که چه چیزی برای آن مناسب و چه چیزی برای آن نامناسب است. بدن می‌کوشید تا چیزهای نامناسب را از بدن بیرون بفرستد.

هنگامی‌که چیزی نامناسب به درون بدنتان می‌آید، مغز پیام‌هایی می‌فرستد تا در کم‌ترین زمان ممکن از دست آن خلاص شوید. استفراغ را‌هی برای بیرون‌ فرستادن موادی است که اگر در بدنتان بمانند می‌توانند شما را بیمارتر کنند. مراقب باشید وقتی درباره‌ی استفراغ می‌خوانید، بالا نیاورید.

علوم تهوع‌آور: همه چیز درباره‌ی استفراغ، نویسنده: کانی کالول میلر، مترجم: مهدی رزاقی، انتشارات: علمی و فرهنگی، ۱۳۹۵

 بدون عرق زنده نمی‌مانید!

همه عرق می‌کنند. هنگام ورزش عرق می‌کنیم. هنگامی‌که هوا گرم است، عرق می‌کنیم. هنگامی‌که عصبی یا نگران هستیم نیز عرق می‌کنیم. ما همیشه عرق می‌کنیم، هرچند گاهی ممکن است متوجه آن نشویم عرق به طور معمول بسیار زود خشک می‌شود، چنان‌که  نمی‌دانیم وجود دارد.

هرگاه بسیار گرممان می‌شود، حوضچه‌ای زیر بازوهایمان پدید می‌آید. از گردنمان آب پایین می‌ریزد. موهای ما خیس می‌شود. گاهی عرق چشم‌ها را می‌سوزاند و به روی بینی می‌آید. بدتر از همه، ما را بدبو می‌کند. به هر حال عرق یکی از  مایع‌های شگفت‌آور بدن است که به تندرست ماندن شما کمک می‌کند.

علوم تهوع‌آور: همه چیز درباره‌ی عرق، نویسنده: کلی ریگن، بارنهیل، مترجم: مهدی رزاقی، انتشارات: علمی و فرهنگی، ۱۳۹۵

 بدون آب دهان زنده نمی‌مانید!

آب دهان، تُف، یا بُزاق، مایعی شفاف است که به درون دهان ریخته می‌شود. تُف بیش‌تر از آب ساخته شده است، اما مواد دیگر و آنزیم‌هایی دارد که به گوارش غذا کمک می‌کنند. بدون آب دهان حتی نمی‌توانید مزه‌ی غذا را بچشید و آن را به‌آسانی ببلعید.

شاید آب دهان برای شما ارزشمند نباشد، اما برای سیاستمداران بسیار کارساز است. بدون آب دهان نمی‌توانند خوب سخن بگویند و سخنرانی داشته باشند. این کتاب شما را با آب دهان و نفش آن در سلامتی انسان، سیاست و آداب اجتماعی آشنا می‌کند و به تاریخ باستانی تف انداختن اشاره می‌کند.

علوم تهوع‌آور: همه چیز درباره‌ی آب دهان، نویسنده: کانی کالول میلر، مترجم: حسن سالاری، انتشارات: علمی و فرهنگی، ۱۳۹۵

 بدون ادرار زنده نمی‌مانید!

ادرار نقشی مهم در سلامتی شما دارد، هرچند با نگاه کردن به آن نمی‌توانید این حقیقت را بفهمید. اگر ادرار نکنید، مواد خطرناکی در ماهیچه‌ها، خون و بافت‌های شما انباشته می‌شوند. سپس بسیار بیمار می‌شوید، اندام‌های شما از کار می‌افتد و بدون کمک پزشک، خواهید مُرد.

امروزه ما ادرار را به توالت سرازیر می‌کنیم، بی‌آن‌که یک ثانیه به آن فکر کنیم. اما آیا می‌دانید روزگاری مردم از این ماده‌ی زرد و بدبو بهره‌برداری می‌کردند؟ آیا می‌دانید که دانشمندان باتری ساخته‌اند که با ادرار برق تولید می‌کند؟ این کتاب شما را با جهان شگفت‌انگیر ادار بیش‌تر آشنا می‌کند.

علوم تهوع‌آور: همه چیز درباره‌ی ادرار، نویسنده: کلی ریگن، بارنهیل، مترجم: حسن سالاری، انتشارات: علمی و فرهنگی، ۱۳۹۵

 بدون خون زنده نمی‌مانید!

برخی از مردم با دیدن خون حالشان بد می‌شود. برخی با دیدن خون از حال می‌روند و ممکن است غش کنند. اما خون فقط مایعی چندش‌آور نیست. میلیون‌ها سلول کوچکِ خون شما، کارهای مهمی انجام می‌دهند. برخی از آن‌ها از شما در برابر میکروب‌ها پاسداری می‌کنند. برخی از آن‌ها اکسیژن را به سراسر بدن می‌رسانند.

مواد غذایی را نیز خون به سلول‌های بدن شما می‌رساند و مواد پسماند را به کلیه‌ها و شش‌ها می‌برد تا از بدن بیرون بروند. بدون خون، زندگی با سلامتی و خوشحالی همراه نخواهد بود. در این کتاب با این مایع شگفت‌انگیز، نقش‌های آن در بدن و برخی بیماری‌های مرتبط با خون آشنا می‌شوید.

علوم تهوع‌آور: همه چیز درباره‌ی خون، نویسنده: کلی ریگن، بارنهیل، مترجم: حسن سالاری، انتشارات: علمی و فرهنگی، ۱۳۹۵

علوم تهوع‌آور
علوم تهوع‌آور: برخی از کودکان آب‌بینی خود را می‌خورند!

 

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های سالارکتاب را بخوانید و به دوستان خود پیشنهاد بدهید اما از کپی کردن و انتشار آن‌ها در سایت‌های دیگر بپرهیزید. این کار ناپسند را سرقت ادبی می‌نامند که سبب کاهش انگیزه برای تولید نوشته‌های اصیل می‌شود. سرقت ادبی پیگرد قانونی دارد و سبب کاهش رتبه‌ی سایت در موتورهای جست‌وجو به ویژه گوگل می‌شود.