میکروب
علمی کودک و نوجوان

میکروب مفید و زیان‌بار‌ در کتاب‌های زیر میکروسکوپ

میکروب به جانداران بسیار ریزی گفته می‌شود که با میکروسکوپ می‌توان آن‌‌ها را دید. اگر میکروب‌ها به اندازه‌ی شما بودند، گمان می‌کردید که بیگانه‌هایی از سیاره‌ای دیگر هستند. اما برخی از آن‌ها چندان کوچک‌اند که هزاران از آن‌ها در قطره‌ای از آب جای می‌گیرند. برخی از میکروب‌ها سبب بیماری می‌شوند اما بسیاری از آن‌ها برای طبیعت و برای ما انسان‌ها سودمندند. در مجموعه‌ی شش جلدی زیر میکروسکوپ شما به جهان جانداران میکروسکوپی سفر می‌کنید.

میکروب‌ها همه جا هستند، در اقیانوس‌ها، دریاها، دریاچه‌ها، آبگیرها و رودها، در حیاط خانه و اتاق خواب شما، در غذایی که می‌خورید و درون بدن شما. در یک مشت خاک حیاط میلیاردها میکروب وجود دارد! بسیاری از میکروب‌هایی را که در اقیانوس زندگی می‌کنند، پلانکتون می‌نامند. نزدیک به سطح اقیانوس، هر قطره‌ی آب هزاران پلانکتون دارد. میکروسکوپ به ما نشان می‌دهد که میکروب‌ها همیشه در یخچال یا روی پیشخوان آشپزخانه، در حال خوردن غذای ما هستند.

زیر میکروسکوپ: در اقیانوس

شما با چشم‌اندازها و صداهای ساحل آشنایی دارید. مرغان دریایی فریاد می‌کشند، موج‌ها به ساحل می‌کوبند و قلعه‌های شنی در نزدیکی آب ساخته می‌شوند. اما آیا به جاندران میکروسکوپی که در اقیانوس زندگی می‌کنند، نیز فکر کرده‌اید؟ در کتاب اقیانوس از مجموعه زیر میکروسکوپ با میکروب‌ هایی که در اعماق اقیانوس زندگی می‌کنند آشنا می‌شوید و تصویرهایی با نمای نزدیک از این جانداران بسیار ریز می‌بینید. برخی از این جانداران از کهن‌ترین جانداران روی زمین هستند و برخی از آن‌ها با همه‌ی کوچکی‌شان بیش از نیمی از اکسیژن سیاره‌ی زمین را تولید می‌کنند.

میکروب در اقیانوس
زیر میکروسکوپ (در اقیانوس)

نویسنده: سابرینا کرو، مترجم: حسن سالاری، ناشر: به نشر، ۱۳۹۵

زیر میکروسکوپ: در بدن شما

شاید فکر می‌کنید که بدنتان را از فرق سر تا نوک پا به‌خوبی می‌شناسید. اما آیا می‌دانید که جانداران بسیار کوچکی بر روی بدن شما و درون بدن شما زندگی می‌کنند؟ در کتاب در بدن شما از مجموعه‌ی زیر میکروسکوپ نماهایی نزدیک از این میکروب ها خواهید دید، از باکتری‌های خوب و باکتری‌های آسیب‌رسان تا جانوران ریزی که روی پوست شما زندگی می‌کنند. همچنین می‌آموزید که این جانداران چگونه در بدن شما زندگی می‌کنند و چه اثری بر سلامتی شما دارند. این کتاب شما را با ساختار میکروسکوپی بدنتان، از جمله سلول‌ها، کروموزم‌ها، DNA و ژن‌ها نیز آشنا می‌کند.

میکروب در بدن شما
زیر میکروسکوپ (در بدن شما)

نویسنده: سابرینا کرو، مترجم: علیرضا باقری جبلی، ناشر: به نشر، ۱۳۹۵

زیر میکروسکوپ: در خانه

هنگامی‌که در خانه هستید، آیا به این فکر کرده‌اید که میلیون‌ها جاندار بسیار کوچک در همان‌ جایی زندگی می‌کنند که شما زندگی می‌کنید؟ این جانداران کوچک در رخت‌خواب، در آشپزخانه و روی بدن جانوران خانگی زندگی می‌کنند. از هیره‌ها تا حشره‌های بستر، از کپک‌ها تا باکتری‌های اسفنج آشپزخانه، از جاندارانی که شما را در حمام همراهی می‌کنند تا جاندارانی که در لباس شما زندگی می‌کنند، کتاب در خانه از مجموعه‌ی زیر میکروسکوپ، نمایی نزدیک از این جانداران به شما خواهد داد. این کتاب توضیح می‌دهد که این جانداران از کجا به خانه‌ی شما آمده‌اند و چه اثری بر سلامتی ساکنان خانه دارند.

میکروب در خانه
زیر میکروسکوپ (در خانه)

نویسنده: سابرینا کرو، مترجم: علیرضا باقری جبلی، ناشر: به نشر، ۱۳۹۵

زیر میکروسکوپ: در غذا

هنگامی‌که ساندویچ پنیر و گردو می‌خورید و لیوانی شیر می‌نوشید، آیا به این فکر کرده‌اید که جاندارانی کوچک در غذای شما زندگی می‌کنند. از مخمری که سبب ورآمدن نام می‌شود تا کپکی که میوه‌ها را می‌گنداند و باکتری‌هایی که ماست را برای بدن ما سالم می‌کنند و قارچ‌هایی که به تولید پنیر کمک می‌کنند، جانداران گوناگونی با غذاهایی که هر روز می‌خوریم و می‌نوشیم، ادغام شده‌اند. شما در کتاب در غذا خواهید دید که این جانداران میکروسکوپی همان غذاهایی را می‌خورند که ما می‌خوریم و می‌آموزید که آن‌ها چه اثرهایی بر میوه‌ها، سبزی‌ها و دیگر خوردنی‌های برنامه‌ی غذایی ما می‌گذارند.

میکروب در غذا
زیر میکروسکوپ (در غذای شما)

نویسنده: سابرینا کرو، مترجم: مهدی رزاقی کاشانی، ناشر: به نشر، ۱۳۹۵

زیر میکروسکوپ: در حیاط خانه

اگر به حیاط خانه نگاهی بیندازید، ممکن است درختان، علف‌ها و گل‌هایی را ببینید که جانورانی در میان آن‌‌ها زندگی می‌کنند. اما آیا می‌دانید که خیاط خانه‌ی شما خانه‌ی میلیاردها جاندار بسیار ریز هم است؟ شما در کتاب در حیاط با میکروب‌ هایی که در حیاط خانه زندگی می‌کنند، با سلول‌های گیاهان که نور خورشید را به غذا تبدیل می‌کنند و با جانداران تک‌سلولی که در خاک و چاله‌های آب زندگی می‌کنند آشنا می‌شوید و تصویرهایی از نمای نزدیک از این جانداران می‌بینید. همچنین با جاندارن ریز و پرکاری آشنا می‌شوید که پیکر مرده‌ی جانداران را تجزیه و خاک را بارور می‌کنند.

میکروب در حیاط
زیر میکروسکوپ (در حیاط)

نویسنده: سابرینا کرو، مترجم: مهدی رزاقی کاشانی، ناشر: به نشر، ۱۳۹۵

زیر میکروسکوپ: در رود‌ها، دریاچه‌ها و آبگیرها

رودها، دریاچه‌ها و آبگیرها هر اندازه که صاف و زلال به نظر برسند، سرشار از آمیب‌های تک‌سلولی و جلبک‌ها تا ریزجانوران گوناگون هستند. کتاب در رودها، دریاچه‌ها و آبگیرها از مجموعه‌ی زیر میکروسکوپ به خوانندگان چیزهای بسیاری درباره‌ی میکروب هایی که در آب‌های آرام دریچه‌ها و آبگیرها و آب‌های خروشان رودها و جویبارها زندگی می‌کنند، می‌آموزند. در این کتاب تصویرهایی از نمای نزدیک از این جانداران می‌بینید و با نقش آن‌ها در محیط‌زیست آشنا می‌شوید. برخی از این جانداران ریز در شورترین آب‌ها و گرم‌ترین آب‌ها به‌خوبی زندگی می‌کنند.

میکروب در دریاچه و رود
زیر میکروسکوپ (در رودها)

نویسنده: سابرینا کرو، مترجم: حسن سالاری، ناشر: به نشر، ۱۳۹۵

نمونه‌ی صفحات را ببینید

از فروشگاه شهر کتاب سفارش دهید

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های سالارکتاب را بخوانید و به دوستان خود پیشنهاد بدهید اما از کپی کردن و انتشار آن‌ها در سایت‌های دیگر بپرهیزید. این کار ناپسند را سرقت ادبی می‌نامند که سبب کاهش انگیزه برای تولید نوشته‌های اصیل می‌شود. سرقت ادبی پیگرد قانونی دارد و سبب کاهش رتبه‌ی سایت در موتورهای جست‌وجو به ویژه گوگل می‌شود.