طول عمر: سیگار یا ژن خوب؟

این روزها اصطلاح #ژن_خوب را بسیار می‌شنویم. به‌ویژه از روزی که برخی دچار توهم شدند و گمان کردند ژن خوب را به ارث برده‌اند و این ژن‌ها سبب موفقیت اقتصادی آن‌ها شده است. جدا از این که آیا ژن خوب وجود دارد یا نه، آیا ژن خوب در موفقیت جسمی ما اثر دارد؟ یعنی سبب افزایش طول عمر انسان شود؟ بررسی‌های مرکز ژنوم نیویورک نشان می‌دهد که #ژن_خوب در طولانی شدن عمر نقش اندکی دارد.

پژوهشگران با بررسی شجره‌‌نامه چند میلیونی به این نتیجه رسیدند که ژن نه فقط تنها عاملی نیست که در داشتن عمر طولانی نقش ایفا می‌کند، بلکه نقش آن در این رابطه کم است. آن‌ها برای تحقیق در این باره داده‌های مربوط به سه میلیون نفر را بررسی کردند که با هم خویشاوند بودند و در فاصله سالهای ۱۶۰۰ و ۱۹۱۰ به دنیا آمده بودند.

مقایسه خانواده‌ها با هم نشان داد که در ۱۶ درصد از موارد ژن نقش مهمی در طول عمر طولانی ایفا کرده است. تا کنون گمان می‌رفت که ژن در این مورد تا ۳۰ درصد نقش بازی می‌کند. پژوهشگران می‌گویند که ژن خوب می‌تواند به طور متوسط عمر انسان را تا ۵ سال طولانی‌تر کند. پژوهشگران، می‌گویند که «این میزان، زیاد نیست».

پژوهشگران می‌گویند: «بررسی‌های دیگر نشان داده‌اند که برای مثال مصرف دخانیات می‌تواند عمر را تا ده سال کوتاه کند. یعنی برخی از تصمیماتی که در زندگی می‌گیریم نقش مهم‌تری در طول عمرمان بازی می‌کنند تا اینکه چه ژنی داشته باشیم.»

بنابراین اگر ژن خوب طول عمر را داشته باشید، ممکن است ۵ سال به عمرتان افزوده شود اما اگر سیگار بکشید، ۱۰ سال از طول عمرتان کاسته می‌شود. اگر سیگار نمی‌کشید اما با قلیان آشنایی دارید. بدانید که قلیان ۴۰ برابر بدتر از سیگار است. پس بهتر است عادت‌های بهتری را جایگزین کنید یا دست کم در حضور دیگران و در محیط‌های بسته از مصرف دخانیات (سیگار، قلیان و پیپ) بپرهیزید.


لغت‌نامه دهخدا

سیگار. (اِ) (فرانسوی ، اِ) برگ بریده یا خردکرده توتون که معمولاً در کاغذ نازک پیچیده شده است و برای «کشیدن دود» آن به کار می‌رود. سیگار به این معنی را فرنگی‌ها سیگارت می‌گویند. در اصطلاح آن‌ها سیگار اطلاق می‌شود به آنچه ما سیگار برگ میگوییم و عبارت است از برگ‌های توتون که آن‌ها را پیچیده و به شکل استوانه مانندی درآورده‌اند.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های سالارکتاب را بخوانید و به دوستان خود پیشنهاد بدهید اما از کپی کردن و انتشار آن‌ها در سایت‌های دیگر بپرهیزید. این کار ناپسند را سرقت ادبی می‌نامند که سبب کاهش انگیزه برای تولید نوشته‌های اصیل می‌شود. سرقت ادبی پیگرد قانونی دارد و سبب کاهش رتبه‌ی سایت در موتورهای جست‌وجو به ویژه گوگل می‌شود.