عزرائیل و گرفتاری‌های زیست‌محیطی

داستان مردی را شنیده‌اید که می‌خواست از دست عزرائیل بگریزد و حضرت سلیمان باد را در اختیار او گذاشت تا او را به هندوستان ببرد؟ غافل از این‌که خداوند از عزرائیل خواسته بود جان آن مرد را در هندوستان بگیرد! به گفته‌ی مولانا: «تو همه کار جهان را همچنین، کن قیاس و چشم بگشا و ببین»

گرفتاری‌های زیست‌محیطی ایران نیز چنین است. در تهران باشی، آلودگی هوا و آلودگی صوتی به سراغت می‌آید، به غرب بروی، ریزگردها به نزدت می‌آیند، به شمال بروی، سیل احوالت را جویا می‌شود، به شرق بروی، زمین‌لرزه تکانت می‌دهد، به جنوب بروی خشک‌سالی و سیل!!!

پیش از این که کمبود آب، خشک‌سالی، قطع درختان، نابودی مرغزارها، توفان ریزگرد، زباله‌ها و پسماندها، آلودگی هوا و آب، نابودی گونه‌های جانوری، خشک‌شدن تالاب‌ها و دریاچه‌ها و سیلاب بی‌امان، زندگی را برای فرزندانمان دشوارتر کند، به خود آییم و خانه‌ی خویش را چاره‌ای سازیم.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های سالارکتاب را بخوانید و به دوستان خود پیشنهاد بدهید اما از کپی کردن و انتشار آن‌ها در سایت‌های دیگر بپرهیزید. این کار ناپسند را سرقت ادبی می‌نامند که سبب کاهش انگیزه برای تولید نوشته‌های اصیل می‌شود. سرقت ادبی پیگرد قانونی دارد و سبب کاهش رتبه‌ی سایت در موتورهای جست‌وجو به ویژه گوگل می‌شود.