آشنایی با جانوران: خزندگان
علمی کودک و نوجوان

آشنایی با خزندگان ایران و جهان

کتاب آشنایی با جانوران: خزندگان با هدف افزایش آگاهی دانش‌آموزان از مفاهیم بنیادی زیست‌شناسی جانوران به‌ویژه خزندگان نوشته شده است. هنگام نوشتن این کتاب به استانداردهای آموزش علوم توجه شده است. بر پایه‌ی استانداردهای محتوایی آموزش علوم، دانش‌آموزان باید به شناختی از ویژگی‌های جانداران، چرخه‌ی زندگی آن‌ها و چگونگی ارتباط دوسویه‌ی جانداران و محیط دست یابند.

سه ویژگی بنیادی

کتاب آشنایی با جانوران: خزندگان را انتشارات مدرسه، وابسته به وزارت آموزش و پرورش، منتشر کرده است. این کتاب سه ویژگی بنیادی دارد:

  • محتوای کتاب بر پایه‌ی استاندارهای آموزش علوم فراهم آمده است.
  • متن کتاب با جمله‌های کوتاه، ساده و روان نوشته شده است.
  • بیش از هفتاد عکس از خزندگان ایران برای نخستین بار چاپ شده است.

در تولید محتوای این کتاب به استانداردهای آموزش علوم توجه شده است. این استانداردها را کارشناسان آموزش علوم در آمریکا تنظیم کرده‌اند. آن‌ها این استانداردها را بر پایه‌ یافته‌های جدید، ویرایش می‌کنند. استانداردهای آموزش علوم نقشه‌‌ راه برای هر نوع فعالیت آموزشی، از جمله تولید کتاب درسی یا کتاب کمک‌آموزشی، است.

خزندگان ایران

به دلیل این‌که دانش‌آموزان ایرانی خوانندگان اصلی این کتاب هستند، به خزندگان ایران نگاهی ویژه شده است. با این همه، از معرفی خزندگان سرزمین‌های دیگر پرهیز نشده است. خزندگان ایران در جایگاه متن اصلی کتاب قرار گرفته و خزندگان کشورهای دیگر با پرچم آن کشور مشخص شده‌اند. به هرحال معرفی این جانوران در خدمت آموزش مفاهیم بنیادی زیست‌شناسی قرار گرفته است.

از آن‌جا که سرزمین ما دچار گرفتاری‌های زیست‌محیطی بسیاری است، این کتاب گامی کوچک در راستای نگهبانی از داشته‌های طبیعی ایران است. این کتاب هم می‌تواند یکی از منابع دانش‌آموزان ایران برای یادگیری بهتر درس علوم باشد. هم آن‌ها را با گنج طبیعت ایران آشنا می‌کند. مردم چیزی را که به‌درستی نشاسند به‌خوبی نگه‌داری نمی‌کنند. این کتاب سرآغاز آشنایی با جانوران شگفت‌انگیز ایران است.

همکاری متخصصان

این کتاب را حسن سالاری پس از بررسی منابع گوناگون، از جمله کتاب‌های تخصصی جانورشناسی، نوشته است. متن کتاب با جمله‌هایی کوتاه و ساده و به صورت تکه‌هایی وابسته به هم نوشته شده است. عکس‌های مرتبط با متن از خزندگان ایران، اثر عکاس طبیعت علیرضا شهرداری، است. عکس‌های خزندگان کشورهای دیگر بیش‌تر از منابع آزاد فراهم شده تا حقوق پدیدآورندگان رعایت شود. بیش‌تر این عکس‌ها برای نخستین بار در این کتاب چاپ شده‌اند.

نویسنده برای ویرایش علمی کتاب از دکتر هانیه غفاری، خزنده‌شناس، کمک گرفته است. ویرایش ادبی کتاب را دکتر یونس کرامتی انجام داده است. متن ساده و روان و عکس‌های زیبا را علی ابوالحسنی صفحه‌آرایی کرده است. مدیریت تولید با محمدحسین محبت‌پناه بوده است. این همکاری به تولید کتابی انجامیده که هم پایه‌ی علمی و آموزشی درستی دارد و هم اثری هنرمندانه و چشم‌نواز است.

کتاب آشنایی با جانوران: خزندگان نسخه PDF

آشنایی با جانوران: خزندگاننویسنده : حسن سالاری

  • نسخه الکترونیک این کتاب از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.
  • بیش از هفتاد عکس از خزندگان ایران برای نخستین بار در این کتاب چاپ شده است. این عکس‌ها را آقای علیرضا شهرداری، عکاس طبیعت و پژوهشگر میدانی جانوران ایران، گرفته است.
  • این کتاب در دوازدهمین دوره‌ی کتاب‌های آموزشی رشد (آذر ۱۳۹۵) عنوان کتاب برگزیده را دریافت کرد.

 

لحظه شکار افعی عنکبوتی

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های سالارکتاب را بخوانید و به دوستان خود پیشنهاد بدهید اما از کپی کردن و انتشار آن‌ها در سایت‌های دیگر بپرهیزید. این کار ناپسند را سرقت ادبی می‌نامند که سبب کاهش انگیزه برای تولید نوشته‌های اصیل می‌شود. سرقت ادبی پیگرد قانونی دارد و سبب کاهش رتبه‌ی سایت در موتورهای جست‌وجو به ویژه گوگل می‌شود.