انرژی
علمی کودک و نوجوان

آموزش بحث علمی با کتاب‌های انرژی

مجموعه کتاب‌های گفت‌وگو درباره‌ی انرژی به معرفی چگونگی بهره‌برداری از منابع گوناگون انرژی و پی‌آمدهای این بهره‌برداری‌ها می‌پردازد. متن اصلی این کتاب‌ها به بخش‌هایی دوصفحه‌ای تقسیم شده است و هر بخش با جمله‌هایی ساده، عکس‌ها و نمودارهای اطلاعاتی، چگونگی تولید الکتریسیته از منابع مختلف و کارکرد فناوری‌های مرتبط را توضیح می‌دهد. این کتاب‌ها را انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان پس از دریافت مجوز رسمی از ناشر اصلی در شمارگانی چشمگیر به چاپ رسانده است.

ساختار کتاب

مجموعه کتاب‌های گفت‌وگو درباره‌ی انرژی در شش جلد، هر جلد ۳۲ صفحه، به معرفی چگونگی بهره‌برداری از منابع گوناگون انرژی و پی‌آمدهای این بهره‌برداری‌ها می‌پردازد. متن اصلی این کتاب‌ها به بخش‌هایی دوصفحه‌ای تقسیم شده است و هر بخش با جمله‌هایی ساده، عکس‌ها و نمودارهای اطلاعاتی، چگونگی تولید الکتریسیته از منابع مختلف و کارکرد فناوری‌های مرتبط را برای خوانندگان توضیح می‌دهد.

ساختار کتاب‌ها، استاندارد است و بخش‌های آزمایش کنید، واژه‌نامه و نمایه از پیوست‌های این کتاب‌هاست. چاپ این کتاب‌ها با توجه با این‌که روی کاغذ تحریر انجام شده، مناسب و جلد و صحافی آن نیز پذیرفتنی است. متن پشت جلد کتاب که می‌تواند راهنمای خریداران برای آشنایی با محتوای کتاب باشد و اغلب به آن کم‌توجهی می‌شود، به‌خوبی تنظیم شده است.

علاوه بر این که متن کتاب به بخش‌های دو صفحه‌ای تقسیم شده، متن هر دو صفحه نیز به چند تکه‌ی مرتبط با هم تقسیم شده است. این متن‌های کوتاه در کنار تصویرها و شرح تصویرها، اطلاعات کافی درباره‌ی موضوع کتاب را به خواننده انتقال می‌دهند و او را خسته هم نمی‌کنند. به سخن دیگر، نویسندگان این کتاب‌ها محتوای کتاب را به لقمه‌‌هایی کوچک و دلپذیر برای خوانندگان تقسیم کرده‌اند.

محتوای کتاب

عنوان کتاب‌های این مجموعه: انرژی خورشیدی، انرژی آب، انرژی باد، انرژی هسته‌ای، انرژی سوخت فسیلی، انرژی زیست‌توده. این کتاب‌ها، چنان‌که در متن پشت جلد آن‌ها نیز گفته شده است، سه ویژگی نوآورانه دارند که آن‌ها را از دیگر کتاب‌های منتشرشده درباره‌ی منابع انرژی متمایز می‌سازد:

  • نمودارهایی برای نشان‌دادن چگونگی تولید الکتریسیته از منابع انرژی و کارکرد فناوری‌های مرتبط دارد.
  • در بخش گزارش یک بررسی به معرفی نمونه‌های کاربردی از بهره‌گیری از منابع انرژی می‌پردازد.
  • در بخش بحث کنیم به موضوع‌های بحث‌انگیز و نگرانی‌های مرتبط با بهره‌برداری از منابع انرژی می‌پردازد.

این کتاب‌ها بخش‌هایی با عنوان «گزارش یک بررسی» دارند که گزارشی واقعی از کشورهای گوناگون درباره‌ی بهره‌برداری از منابع انرژی است. برای مثال در کتاب انرژی باد در صفحه‌ی ۱۱ گزارشی از بهره‌برداری از انرژی باد در کشور سریلانکا آمده است. در این گزارش می‌خوانیم که سازمانی در کشور سریلانکا به مردم آموزش می‌دهد که چگونه توربین‌های بادی ساده‌ای بسازند.

این کتاب‌ها بخش‌های با عنوان «بحث کنیم» دارند که به موضوع‌های بحث‌انگیز و نگرانی‌های مرتبط با بهره‌برداری از منابع انرژی می‌پردازند. این بخش‌ها چگونگی بحث علمی را با روشی غیرمستقیم به خوانندگان آموزش می‌دهند.  آن‌ها درمی‌یابند که باید به نظر مخالفان به همان اندازه‌ی نظر موافقان گوش داد و از میان چنین بحث‌هایی است که می‌توان سود و زیان هر تصمیم را به‌خوبی ارزیابی کرد و بهترین تصمیم را گرفت.

کانون پرورش فکری

انرژی خورشیدی
انرژی خورشیدی

مجموعه‌ی ۶ جلدی گفت‌وگو درباره‌ی انرژی نوشته‌ی ریچارد و لوییس اسپیلزبوری را انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با ترجمه‌ی حسن سالاری، مجید عمیق و سلیمان فرهادیان منتشر کرده است. این کتاب‌ها با دریافت اجازه‌ی رسمی از ناشر انگلیسی در ایران منتشر شده‌اند. این‌که روی کاغذ تحریر انجام شده، مناسب و جلد و صحافی آن نیز پذیرفتنی است.

اگر می‌خواهیم آینده‌ی بهتری داشته باشیم، باید کودکان و نوجوانانی پرورش دهیم که از ما چند گام جلوتر باشند.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های سالارکتاب را بخوانید و به دوستان خود پیشنهاد بدهید اما از کپی کردن و انتشار آن‌ها در سایت‌های دیگر بپرهیزید. این کار ناپسند را سرقت ادبی می‌نامند که سبب کاهش انگیزه برای تولید نوشته‌های اصیل می‌شود. سرقت ادبی پیگرد قانونی دارد و سبب کاهش رتبه‌ی سایت در موتورهای جست‌وجو به ویژه گوگل می‌شود.