ابن سینا
تاریخ علم زندگی‌نامه

ابن‌ سینا شهریار پزشکان با ترجمه‌‌ی حسن سالاری

ابن‌ سینا شهریار پزشکان کتاب خواندنی و دیدنی برای آشنایی با این پزشک بزرگ ایرانی است. این کتاب را انتشارات  «روزن سنترال» در سال ۲۰۰۶م منتشر کرده است. این کتاب را انتشارات فاطمی با ترجمه‌ی حسن سالاری به بازار نشر ایران فرستاده است. متن ساده و روان، تصویرهای جذاب و دقت در ترجمه و ویرایش سبب شد تا هم خوانندگان و هم کارشناسان آن را بپسندند. این کتاب چند بار چاپ شده است و همچنان خوانندگان بیش‌تری پیدا می‌کند.

درباره ابن‌ سینا

ابوعلی حسین بن عبدالله بن سینا، یکی از بزرگ‌ترین فیلسوفان و دانشمندان همه‌‌ی دوران‌ها به شمار می‌آید. هر چند کتاب سترگ قانون در پزشکی نام وی را به عنوان پزشکی بزرگ در یادها مانگار کرده، وی دستاوردهای مهمی در زمینه‌ی فلسفه و شاخه‌های گوناگون علوم طبیعی داشت. او نوشته‌ها و نظریه‌هایی در زمینه‌ی زیست‌شناسی، زمین‌شناسی، هواشناسی و مکانیک و حتی رشته‌های به ظاهر نویی چون زبان‌شناسی دارد. از این رو، می‌توان او را اثرگذارترین شخصیت علمی هزاره‌ دوم میلادی نامید.

در مقدمه‌ کتاب چنین آمده است: «ابن سینا بیش‌تر برای دستاوردهای پزشکی و سهمی که در پیشرفت این شاخه از دانش داشت، در یادها مانده است. کتاب ماندگار او به نام قانون در پزشکی بزرگ‌ترین کتاب پزشکی به شمار می‌آید که تا کنون نوشته شده است. این دانشنامه‌ی‌ یک میلیون واژه‌ای نه فقط به شیوه‌ای روشمند و سازمان‌یافته همه‌ی‌ دانش پزشکی شناخته شده تا روزگار نویسنده‌اش را در خود دارد، بلکه تجربه‌ها و کشف‌های خود ابن سینا به عنوان پزشکی آگاه و کارآزموده نیز در آن آمده است.»

 ساختار و محتوا

متن اصلی کتاب «ابن سینا شهریار پزشکان»  را انتشارات «روزن سنترال» در سال ۲۰۰۶م منتشر کرد. متن اصلی کتاب در ۱۱۲ صفحه تنظیم شده است. کتاب با یک مقدمه آغاز می‌شود و هفت فصل دارد. این کتاب با گاهشمار زندگی زندگی و روزگار خوارزمی، معرفی منابع و نمایه به پایان می‌رسد. کتاب چهار رنگ است و تصویرهایی مرتبط با روزگار ابن سینا یا صفحه‌هایی از نسخه‌هایی خطی در میان متن اصلی آن آمده است.

نویسنده در مقدمه‌ی‌ این کتاب، فشرده و گذرا به معرفی ابن سینا می‌پردازد. او در فصل یکم گزارشی از دوران طلایی دوره‌ی اسلامی عرضه می‌کند. این دوره زمانی است که دانشمندان ایرانی بیش‌ترین آثار علمی را پدید آوردند. فصل‌های دوم، سوم، چهارم و پنجم کتاب آمیزه‌ای از شرح زندگی و دستاوردهای این پزشک و فیلسوف بزرگ و فصل ششم گزارشی از بازتاب ابن سینا در جهان غرب است. ابن سینا ‌در اروپای سده‌های میانه به شهریار پزشکان مشهور بود. او را برتر از همه‌ی پزشکان طول تاریخ می‌دانستند.

ترجمه و ویرایش

با وجود پرآوازه بودن ابن سینا، کتاب‌های اندکی درباره‌ی‌‌ وی در سرزمین نیاکانش منتشر شده است. کتاب «پورسینا» نوشته‌ سعید نفیسی از شناخته‌شده‌ترین و ارزشمندترین آن‌هاست. اما بیش‌تر این کتاب‌ها برای خواننده‌‌ی بزرگسال مناسب است و کودکان و نوجوانان ایرانی به کتاب‌هایی در خور فهم خود درباره‌‌ی این دانشمند بزرگ، کم‌تر دسترسی دارند.

اکنون انتشارات فاطمی به ترجمه‌ی‌‌ کتابی درباره‌ی‌ ابن سینا همت گمارده است که انتشارات «روزن سنترال» در سال ۲۰۰۶ میلادی منتشر کرد. این کتاب به معرفی زندگی و دستاوردهای علمی ابن سینا به عنوان شهریار پزشکان و فیلسوف بزرگ مسلمان می‌پردازد. این کتاب را حسن سالاری ترجمه کرده و یونس کرامتی، پژوهشگر تاریخ علم، ویرایش علمی آن را برعهده داشته است.

مترجم با راهنمایی ویراستار علمی مطالب کوتاهی را درون کادرهایی جدا از متن به آن افزوده تا فهم مطالب کتاب برای خوانندگان نوجوان آسان‌تر شود. برای مثال، نویسنده‌‌ی‌ کتاب در جایی به نقش پزشکان گندی‌شاپوری (جندی‌شاپور) در پی‌ریزی پایه‌های پزشکی دوره‌‌ی اسلامی اشاره کرده است. مترجم با راهنمایی ویراستار کادری با عنوان «کهن‌ترین بیمارستان جهان» افزوده و در آن توضیح داده است که این بیمارستان چگونه پدید آمد و چه نقشی در پیشرفت دانش پزشکی داشت.

تمبرهای یادبود جشن هزار ساله‌ی ابن سینا

 سخن ابن سینا

ابن سینا فرمود: «رویدادهایی که برای من پیش آمد و گرفتاریهای و دردسرهایی که به سوی من یورش آوردند، اگر بر کو ههای بزرگ و استوار فرود میآمدند، از هم میپاشیدند و بر زمین فرو میریختند.»

ابن سینا
ابن سینا شهریار پزشکان

ابن سینا، شهریار پزشکان

نویسنده: آیشا خان
مترجم: حسن سالاری / ویراستار: یونس کرامتی
ناشر: فاطمی، ۱۳۸۸ (چاپ سوم، ۱۳۹۴)

کتاب را از پایگاه ناشر خریداری کنید

آیا می‌دانید ابن‌ سینا از دانش ایران باستان بهره‌مند بود؟

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های سالارکتاب را بخوانید و به دوستان خود پیشنهاد بدهید اما از کپی کردن و انتشار آن‌ها در سایت‌های دیگر بپرهیزید. این کار ناپسند را سرقت ادبی می‌نامند که سبب کاهش انگیزه برای تولید نوشته‌های اصیل می‌شود. سرقت ادبی پیگرد قانونی دارد و سبب کاهش رتبه‌ی سایت در موتورهای جست‌وجو به ویژه گوگل می‌شود.