اختراع اختراعات مخترع
اندیشیدن خلاقیت

اختراع چیست و راز مخترعان چیست؟

اختراع چیز جدیدی مانند گیره‌ی کاغذ است، زیرا پیش از آن‌که به فکر مخترع آن برسد، وجود نداشته است. اما موادی مانند کربن و کائوچو (ماده‌ی سازنده‌ی لاستیک) اختراع نشده‌اند، زیرا از آغاز آفرینش جهان در طبیعت بوده‌اند و انسان فقط آن‌ها را پیدا کرده است. مردمی که نخستین بار شیره‌ی درخت کائوچو را کشف کردند، آن را برای ساختن توپ لاستیکی به کار بردند. سپس، مخترعانی تایرهای لاستیکی را برای خودروها و دوچرخه اختراع کردند.

اختراع و تصادف

بسیاری از مخترعان می‌کوشند تا مشکلات مردم را حل کنند. آن‌ها به نیازهای مردم فکر می‌کنند و در پی راه‌حل برای برآوردن این نیازها هستند.  برای مثال، هنگامی‌که مخترع چتر دریافت که چترهای بزرگ برای مردم مشکل ایجاد می‌کند، چتر تاشو اختراع کرد. با این اختراع مردم توانستند چتر را به آسانی تا کنند و در کیف خود بگذارند. چنین اختراع‌هایی با طرح مسئله و هدف از پیش تعیین شده به سرانجام می‌رسند.

با این همه، به نظر می‌رسد که برخی اختراع‌ها به‌صورت تصادفی رخ می‌دهند. برای مثال، یک روز شخصی چسبی ساخت که به خوبی نمی‌چسبید. به زودی نتیجه گرفت که با این چسب می‌توان  تکه‌ای کاغذ را چسباند، آن را جدا کرد و دوباره چسباند. به این ترتیب کاغذ یادداشتِ چسب‌دار اختراع شد. اما فقط ذهن آماده و خلاق می‌تواند از چنین فرصت‌هایی بهره‌برداری کند.

بهره‌برداری از فرصت

آیا می‌دانید مایکروفر چگونه اختراع شد؟ اندکی پس از جنگ جهانی دوم، پرسی اسپنسر، مایکروفر را ساخت. او روی موج‌هایی مطالعه می‌کرد که می‌توانست به کمک آن‌ها، هواپیماهای دشمن را شناسایی کند. یک روز هنگامی‌که این موج‌ها یک بسته شکلات درون جیبش را آب کرد، او دریافت که برای آشپزی نیز می‌توان از آن‌ها بهره برد.

آیا می‌دانید چرا خرس‌های اسباب‌بازی را تدی می‌نامند؟ تدی نام کوتاه تئودور روزولت، رئیس‌جمهور آمریکا است. یک بار که روزولت برای شکار رفته بود، با یک بچه‌خرس روبه‌رو شد، اما آن را شکار نکرد. شکلات فروشی که این داستان را در روزنامه خوانده بود، تصمیم گرفت به جای شکلات، خرس اسباب‌بازی بسازد. او این خرس‌ها را به نام کوتاه رئیس‌جمهور، تدی نامید.

اختراع و الهام

شمار اندکی از مخترعان به ناگهان به فکر اختراع چیزی می‌افتند. بسیاری دیگر، با فکر و کوشش بسیار به اختراع می‌رسند. اندیشه‌ی اختراع از سرچشمه‌های گوناگون به ذهن آن‌ها می‌آید. برخی از مخترعان به بررسی گیاهان و جانوران برای حل مشکلات می‌پردازند. آن‌ها از طبیعت الهام می‌گیرند. برخی دیگر از تجربه‌های پیشینیان یا دانش کشورهای دیگر بهره می‌برند.

دانه‌های گیاه باباآدم پُر از تیغ‌های بسیار ریز است. این تیغ‌های ریز سبب می‌شوند تا این دانه‌ها به پوست جانوران بچسبند و به سختی از آن‌ها جدا می‌شوند. یک مهندس با بهره‌برداری از این ویژگی، توانست نوارهای چسبناک را اختراع کند. این نوارها نه تنها در کفش و پوشاک ما به کار می‌روند، بلکه در صنعت، کوهنوردی و فضانوردی نیز بسیار به کار می‌آیند.

ساده و کاربردی

هر بامداد که از خواب بیدار می‌شوید، پیرامون خود وسایل بسیاری را می‌بینید که برای آسان‌تر شدن زندگی اختراع شده‌اند. حتی صبحانه‌ای که می‌خورید، از این اختراع‌هایند. برخی از اختراعات مانند بالش، بسیار ساده‌ و برخی مانند لامپ الکتریکی بسیار پیچیده‌اند. در این جا چند اختراع ساده را به شما معرفی می‌کنیم. این اختراع‌های ساده برای مخترعان آن‌ها شهرت و ثروت را به ارمغان آورده‌اند.

  • در سال ۱۸۹۵م، آقای کینگ کمپ ژیلت، ریش‌تراش‌های ایمن، مناسب و امروزی را اختراع کرد. پیش از این اختراع، آقایان برای تراشیدن ریش، تیغ‌های بلند به کار می‌بردند و همیشه نگران بریدن صورت خود بودند.
  • در سال ۱۹۵۶م والتر فردریک موریسون، مخترع بازی فریزبی، هنگامی‌که دید برخی از مشتریانش قالب‌های شیرینی خالی را در پارک به سوی هم پرتاب می‌کنند، به ذهنش رسید که این بازی را اختراع کند.
  • در سال ۱۸۷۳م، لوی اشتراوس، نخستین بار شلوار جین را برای کارگران معدن طلا در آمریکا اختراع کرد. او این شلوار را از پارچه‌ی آبی رنگی که در ساختن چادر به کار می‌رفت، تولید کرد. امروزه شلوار جین در میان مردم خیلی خواهان دارد.

می‌دانی چرا زیپ دندانه دارد
و پرسش‌های دیگر درباره‌ی اختراع‌ها

نویسنده: باربارا تیلور
مترجم: مرتضی حاجعلی‌فرد
انتشارت مدرسه

اختراع مخترع اختراعات
اختراع مخترع اختراعات

 

 

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های سالارکتاب را بخوانید و به دوستان خود پیشنهاد بدهید اما از کپی کردن و انتشار آن‌ها در سایت‌های دیگر بپرهیزید. این کار ناپسند را سرقت ادبی می‌نامند که سبب کاهش انگیزه برای تولید نوشته‌های اصیل می‌شود. سرقت ادبی پیگرد قانونی دارد و سبب کاهش رتبه‌ی سایت در موتورهای جست‌وجو به ویژه گوگل می‌شود.