انرژی هسته‌ای
علمی کودک و نوجوان

انرژی هسته‌ای و کاربردها و پی‌آمدهای آن

انرژی هسته‌ای درون اتم‌های سوخت هسته‌ای قرار دارد. هنگامی‌که هسته‌ی این اتم‌ها شکافته می‌شود، انرژی بسیار به صورت گرما آزاد می‌شود. اگر آزادسازی انرژی از هسته‌ی اتم‌ها به صورت مهارنشده باشد، انفجار هسته‌ای رخ می‌دهد. آزادسازی مهارشده‌ی انرژی هسته‌ای در نیروگاه‌های هسته‌ای رخ می‌دهد. این انرژی برای تولید الکتریسیته به کار می‌رود. بیش از ۴۰۰ نیروگاه هسته‌ای در جهان و جود دارد. پسماند این نیروگاه‌ها و احتمال انفجار و آزادشدن پرتوهای آسیب‌رسان سبب نگرانی‌های بسیار شده است.

چرا انرژی هسته‌ای

حدود دوسوم الکتریسیته ی مصرفی در سراسر جهان از سوخت‌های فسیلی مانند زغال‌سنگ، نفت و گاز به دست می‌آید. سوزاندن این سوخت‌ها به آزادشدن گازهای گلخانه‌ای مانند کربن دی اکسید همراه است. این گازها گرما را در اتمسفر به دام می‌اندازند و باعث گرمایش جهانی می‌شوند. گازهای دیگر باعث آلودگی می‌شوند. منابع سوخت‌های فسیلی رو به پایان است، زیرا مقدار آن‌ها محدود است و دیگر تولید نمی‌شوند.

در سال‌های آینده کشورها ناچارند بیشتر الکتریسیته‌ی خود را بدون مصرف سوخت‌های فسیلی تولید کنند. دلیلش این است که بیشتر کشورها می‌خواهند از روند گرمایش جهان بکاهند. دلیل دیگرش این است که آن‌ها می‌خواهند هنگامی‌که نفت پایان یافت یا به دلیل مشکلات سیاسی بین کشورها و جنگ‌ها، در دسترس نبود، همچنان نیاز الکتریسیته‌ی مردم را فراهم کنند. انرژی هسته‌ای یکی از انتخاب‌ها می‌تواند باشد.

برتری‌ها و کاستی‌ها

سرشار از انرژی: قیمت اورانیم ۴۰۰ برابر قیمت زغال‌سنگ است اما مقدار انرژی آن بسیار بیشتر است. یک گرم اورانیم به اندازه‌ی سوختن ۲۳۷۰ کیلوگرم زغال‌سنگ انرژی آزاد می‌کند.
بدون تولید گاز: بر خلاف سوخت‌های فسیلی، سوخت هسته‌ای گاز آلاینده یا گاز گلخانه‌ای تولید نمی‌کنند. بنابراین بر سرعت گرمایش جهانی نمی‌افزاید.

مقدار کمتر: اگر اورانیم را با سرعت کنونی مصرف کنیم تا صد سال دیگر پایان می‌یابد. این مقدار نصف عمر پیش‌بینی شده برای زغال‌سنگ است.
خطرناک: پسماند‌های جامد شکافت هسته‌ای بسیار خطرناک‌تر از پسماند‌های سوخت فسیلی است. پسماندهای هسته‌ای رادیواکتیو (پرتوزا) است.

آموزش بحث علمی

کتاب انرژی هسته‌ای نشان می‌دهد که نیروگاه‌های هسته‌ای چگونه کار می‌کنند. افزون بر این، برتری‌ها و کاستی‌های آن را در مقایسه با دیگر منابع انرژی که امروزه یا در آینده در دسترس است، بررسی می‌کند. این کتاب حادثه‌هایی را که برای نیروگاه‌های هسته‌ای رخ داده گزارش می‌کند. این کتاب نه فقط به جنبه‌های علمی انرژی هسته‌ای که به جنبه‌های اجتماعی و اقتصادی آن نیز می‌پردازد.

این کتاب‌ بخش‌هایی با عنوان «بحث کنیم» دارد که به موضوع‌های بحث‌انگیز و نگرانی‌های مرتبط با بهره‌برداری از منابع انرژی می‌پردازند. این بخش‌ها چگونگی بحث علمی را با روشی غیرمستقیم به خوانندگان آموزش می‌دهند. آن‌ها درمی‌یابند که باید به نظر مخالفان به همان اندازه‌ی نظر موافقان گوش داد. از میان چنین بحث‌هایی است که می‌توان سود و زیان هر تصمیم را به‌خوبی ارزیابی کرد و بهترین تصمیم را گرفت.

گفت‌وگو درباره انرژی

انرژی هسته‌ای
انرژی هسته‌ای

مجموعه‌ی ۶ جلدی گفت‌وگو درباره‌ی انرژی نوشته‌ی ریچارد و لوییس اسپیلزبوری را انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با ترجمه‌ی حسن سالاری، مجید عمیق و سلیمان فرهادیان منتشر کرده است. این کتاب‌ها با دریافت اجازه‌ی رسمی از ناشر انگلیسی در ایران منتشر شده‌اند. این‌که روی کاغذ تحریر انجام شده، مناسب و جلد و صحافی آن نیز پذیرفتنی است. از شهر کتاب خریداری کنید

برخی دولت‌ها هنگام ساخت نیروگاه‌های هسته‌ای جدید با مخالفت مردم روبه‌رو می‌شوند. مخالفان نگران ایمنی نیروگاه‌ها هستند.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های سالارکتاب را بخوانید و به دوستان خود پیشنهاد بدهید اما از کپی کردن و انتشار آن‌ها در سایت‌های دیگر بپرهیزید. این کار ناپسند را سرقت ادبی می‌نامند که سبب کاهش انگیزه برای تولید نوشته‌های اصیل می‌شود. سرقت ادبی پیگرد قانونی دارد و سبب کاهش رتبه‌ی سایت در موتورهای جست‌وجو به ویژه گوگل می‌شود.