تاریخ پزشکی
تاریخ علم کودک و نوجوان

تاریخ پزشکی ایران و جهان از دیروز تا امروز

تاریخ پزشکی در ۱۰۱ پرسش و پاسخ در کتابی خواندنی و تماشایی گزارش می‌شود. این کتاب با عنوان جذاب ۱۰۱ پرسش و پاسخ درباره‌ی‌ پزشکان و داروشناسان بزرگ نگاهی دارد به دستاوردهای علمی انسان در زمینه‌ی پزشکی و داروسازی از گذشته‌های دور تا به امروز. این کتاب مختصر و مفید، از روش‌های درمانی انسان‌های نخستین، چگونگی کشف گیاهان دارویی و دستاوردهای پزشکان تمدن‌های کهن تا دستاوردهای پزشکان دوران معاصر را بیان می‌کند.

ساختار و محتوا

این کتاب در ۶۴ صفحه با تصویرهای رنگی و جلد سخت منتشر شده است. تاریخ پزشکی به صورت ۱۰۱ پرسش و پاسخ کوتاه از دوران باستان تا دوران معاصر گزارش می‌شود. این پرسش‌ها به ترتیب گاهشمارانه چیده شده‌اند، چنان‌که از تمدن‌های باستانی آغاز و گام به گام به دوران معاصر نزدیک می‌شود. در نگارش کتاب به ساختار استاندارد کتاب‌های آموزشی توجه شده و کتاب دارای واژه‌نامه، گاه‌شمار و نمایه است. نویسنده در کنار پرسش‌های اصلی به دانستی‌های طنزآمیز از تاریخ پزشکی اشاره شده که با تصویرگری‌های جذاب همراهی می‌شوند.

این کتاب به تاریخ پزشکی جهان همراه با نگاه ویژه به تاریخ پزشکی ایران پرداخته است. به دستاوردهای پزشکی تمدن‌های کهن مانند سومری‌ها، چینی‌ها، هندی‌ها، مصری‌ها و ایرانیان باستان اشاره شده است. از نوآوری‌های این کتاب این است که فقط به معرفی پزشکان کهن ایران نپرداخته و برخی از بنیان‌گذاران پزشکی نوین ایران در این کتاب معرفی شده‌اند. در مجموع این کتاب تاریخ پزشکی را چنان که بوده گزارش می‌کند و به سهم همه‌ی تمدن‌ها در پیشرفت پزشکی اشاره می‌کند.

نمونه از محتوا

اگر به تاریخ علم و به ویژه تاریخ پزشکی علاقه‌مندید، کتاب ۱۰۱ پرسش و پاسخ درباره‌ی پزشکان و داروسازان بزرگ می‌تواند به بسیاری از پرسش‌های شما در این زمینه پاسخ دهد. برخی از پرسش‌های این کتاب را بخوانید.


گیاهان دارویی چگونه شناخته شدند؟

انسان‌های نخستین جانوران را شکار می‌کردند و میوه‌ها و گیاهان گوناگون را می‌خوردند. آن‌ها با آزمون و خطا دریافتند که برخی گیاهانی که می‌خورند، به بهبودی آن‌ها کمک می‌کنند. همچنین، ممکن است با نگاه کردن به رفتار برخی جانوران با گیاهان دارویی آشنا شده باشند. برای مثال، بسیاری از جانوران گوشت‌خوار، گاهی به خوردن گیاهان خاص روی می‌آورند. دانشمندان پی برده‌اند که خوردن گیاهان به درمان برخی بیماری‌ها در این جانوران کمک می‌کند.

چرا یک مار نماد پزشکی شده است؟

در فرهنگ یونان باستان خدایی به نام اسکولاپیوس سال‌ها زیر زمین زندگی می‌کرد و یک مار همنشین او بود. یونانی‌ها پرستشگاه‌های بسیاری برای او ساخته بودند. بیماران به آن‌جا می‌آمدند تا قربانی کنند و شفای دردهای خود را با دعا بخواهند. آن‌ها امیدوار بودند که یک شب اسکولاپیوس یا آن مار مقدس به خوابشان بیاید و درمانشان کند. اکنون تصویر آن مار که به دور عصای اسکولاپیوس پیچیده را به عنوان نماد پزشکی به کار می‌برند.

ابنسینا چه نوآوری‌هایی در پزشکی داشت؟

ابن‌سینا بسیاری از بیماری‌ها از جمله سرطان را بسیار دقیق‌تر از پزشکان پیشین شرح داد. بیماری مننژیت (التهاب پرده‌های مغز) را توصیف کرد. از واگیر بودن بیماری سِل سخن گفت. موش‌ها را عامل گسترش بیماری طاعون دانست. به ارتباط کرم‌های روده و عفونت روده‌ای پی برده بود. به درمان بیماری‌های روانی پرداخت. ورزش‌های مناسب برای هر گروه سنی و هر اندام بدن را معرفی کرد. همچنین، رساله‌‌ای ویژه درباره‌ی داروهای قلب نوشت. با این همه، مهترین نوآوری او نوشتن کتاب قانون در پزشکی بود.

تولید واکسن در ایران چگونه آغاز شد؟

فراگیر شدن واکسیناسیون در ایران با راه‌اندازی مرکزی به نام انیستیتو پاستور ایران امکان پذیر شد. نخستین آزمایشگاه تولید واکسن این مرکز (واکسن آبله) در سال ۱۲۹۹ش به سرپرستی دکتر ژوزف منار فرانسوی گشایش یافت. هنگامی‌‌که دکتر مارسل بالتازارد (۱۹۰۸-۱۹۷۱م) به ریاست این مرکز برگزیده شد، تولید واکسن‌های گوناگون در ایران شتاب بیش‌تری گرفت. تولید یکی از مهم‌ترین واکسن‌ها به نام «ب.ث.ژ» به سرپرستی دکتر مهدی قدسی (۱۲۷۹-۱۳۷۰ش) انجام شد.

نمونه صفحات را ببینید

تاریخ پزشکی
تاریخ پزشکی ایران و جهان در ۱۰۱ پرسش و پاسخ

پرسش و پاسخ درباره ی پزشکان و دارو شناسان بزرگ

نویسنده: حسن سالاری
ویراستار: یونس کرامتی
ناشر: محراب قلم
جایزه لاکپشت پرنده (فهرست پنجم، بهار ۱۳۹۱)

امروزه از بهداشت مناسب برخورداریم و به ارزش برنامه غذایی مناسب پی برده ایم، راه درمان بسیاری از بیماری ها را یافته ایم و با دریافت واکسن در دوران کودکی از بسیاری از بیماری ها پیشگیری می کنیم. این دستاوردهای بزرگ را مدیون کوشش های پزشکان و داروشناسان بزرگ تاریخ هستیم. در این کتاب با این انسان‌های برجسته و دستاوردهایشان آشنا می‌شوید.

کتاب را از پایگاه ناشر خریداری کنید

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های سالارکتاب را بخوانید و به دوستان خود پیشنهاد بدهید اما از کپی کردن و انتشار آن‌ها در سایت‌های دیگر بپرهیزید. این کار ناپسند را سرقت ادبی می‌نامند که سبب کاهش انگیزه برای تولید نوشته‌های اصیل می‌شود. سرقت ادبی پیگرد قانونی دارد و سبب کاهش رتبه‌ی سایت در موتورهای جست‌وجو به ویژه گوگل می‌شود.