دانشمندان ایران
تاریخ علم معرفی کتاب

دانشمندان ایران را در صد مقاله بشناسید

دانشمندان ایران به خوارزمی، ابوریحان بیرونی و ابن‌سینا محدود نمی‌شوند، بلکه پزشکان بزرگ گندی‌شاپور مانند فرزندان بختیشوع یا ریاضی‌دانان بزرگی مانند بوزجانی را نیز شامل می‌شود. شما ممکن است نام دانشمند ایرانی که دانش آب‌شناسی را بنیان نهاد ندانید. ممکن است ندانید محاسبه‌ی عدد پی را کدام دانشمند ایرانی انجام داد. کتاب ۱۰۰ دانشمند ایران و اسلام  شما را با ده‌ها دانشمند بزرگ ایران آشنا می‌کند.

این کتاب شما را با دستاوردهای علمی صد دانشمند دوره‌ی اسلامی آشنا می‌کند. بیش‌تر این دانشمندان یا ایرانی‌اند، یا به گفته‌ی ابن‌خلدون، تاریخ‌پژوه تونسی، از نظر «مهد تربیت و استادان» به فرهنگ ایرانی وابسته بوده‌اند. این کتاب به شما نشان می‌دهد که چه دانشمندان ایرانی بنیان پزشکی، ریاضیات و اخترشناسی دوره‌ی اسلامی را پی‌ریزی کردند. این‌ دانشمندان زمینه‌ی پیشرفت علم را در اروپا فراهم کردند.

ساختار کتاب

هر صفحه از این کتاب به معرفی یکی از این دانشمندان می‌پردازد. تنها چند دانشمند برجسته، مانند ابن‌سینا، بیش از یک صفحه از کتاب را به خود اختصاص داده‌اند. در واقع، این کتاب مجموعه‌ای از ۱۰۰ مقاله‌ی کوتاه در معرفی دانشمندان ایران و اسلام است. این متن کوتاه همراه با تصویرگری چهره‌ی برخی از دانشمندان، عکس‌هایی از نسخه‌های خطی و برخی نمودارهای توضیحی همراه است.

در این کتاب برخلاف دانش‌نامه‌های دیگر که مقاله‌های آن‌ها ترتیب الفبایی دارد، دانشمندان به ترتیب دوره‌ی فعالیت خود معرفی شده‌اند. بنابراین، خوانندگان با مطالعه‌ی این کتاب از مهم‌ترین پیشرفت‌های علمی از سده‌ی یکم تا سده‌ی یازدهم هجری قمری (حدود هزار سال) آگاهی می‌یابند. این کتاب نمایه‌ی الفبایی نیز دارد که با مراجعه با آن می‌توانید صفحه‌ی دانشمند مورد نظر را پیدا کنید.

کتاب بخشی با عنوان «گاه‌شمار دانش پیشینیان» نیز دارد. در این بخش با مهم‌ترین پیشرفت‌های علمی از آغاز تاریخ تا نزدیک دوران معاصر آشنا می‌شوید. این گاهشمار به شما کمک می‌کند جایگاه دانشمندان ایرانی را در پیشرفت علم در طول تاریخ ارزیابی کنید. این بخش به ما یادآوری می‌کند که هر دانشمندی از دستاوردهای دانشمندان پیش از خود بهره‌مند شده و دانش را گامی به جلوتر برده است.

محتوای کتاب

این کتاب از پزشکی به نام ماسرجویه (درگذشت حدود سال ۸۰ قمری) آغاز می‌شود و به ریاضی‌دانی به نام محمدباقر یزدی (درگذشته به سال ۱۰۴۷ قمری) پایان می‌یابد. نویسنده در معرفی دانشمندان به دستاوردهای علمی آنان بیش‌تر توجه داشته و کم‌تر به زندگی شخصی آن‌ها پرداخته‌ است. در واقع این کتاب به خوانده می‌گوید که دانشمندان ایران چه دستاوردهایی داشته‌اند.

نمونه از صفحات کتاب

دانشمندان ایران
دانشمندان ایران در کتاب ۱۰۰ دانشمند ایران و اسلام

۱۰۰ دانشمند ایران و اسلام

نویسنده: حسن سالاری
ویراستار علمی: یونس کرامتی
ناشر: محراب قلم، چاپ چهارم ۱۳۹۵

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های سالارکتاب را بخوانید و به دوستان خود پیشنهاد بدهید اما از کپی کردن و انتشار آن‌ها در سایت‌های دیگر بپرهیزید. این کار ناپسند را سرقت ادبی می‌نامند که سبب کاهش انگیزه برای تولید نوشته‌های اصیل می‌شود. سرقت ادبی پیگرد قانونی دارد و سبب کاهش رتبه‌ی سایت در موتورهای جست‌وجو به ویژه گوگل می‌شود.