سالی راید
شخصیت‌ها علمی

سالی راید و معرفی زنان دانشمند

سالی راید را بیش‌تر با عنوان نخستین بانوی آمریکایی که به فضا رفت می‌شناسند. اما مهمترین کارهای سالی راید، ایجاد انگیزه‌ برای نوجوانان بود تا آرزوهایشان را پی‌گیری کنند. برنامه‌های آموزشی بنیاد سالی راید و آثاری که با پشتیبانی و همکاری این بنیاد تولید شده است، به‌خوبی راه را به دختران و بانوان نشان می‌دهد که چگونه می‌تواند با کوشش بیش‌تر در زمینه‌های علمی، راه را برای فعالیت بانوان در جامعه هموارتر کنند.

درباره‌ی سالی راید

سالی راید (۱۹۵۱-۲۰۱۲م) یکی از بانوان پیشگام در فضانوردی است. او در شهر لُس‌آنجلس در ایالت کالیفرنیا چشم به جهان گشود. از کودکی به علوم علاقه داشت. او با وسایل آزمایشگاه شیمی و یک تلسکوپ‌‌ ساده، بزرگ شد. راید به دانشگاه رفت و در رشته‌ی فیزیک تحصیل کرد.

یک روز  خانم راید تبلیغاتی را در روزنامه‌ای دید که می‌گفت سازمان هوا و فضای آمریکا (ناسا) فضانورد می‌خواهد و برای نخستین بار زنان را نیز می‌پذیرد. از ۸۰۰۰ نفری که درخواست دادند، راید یکی از ۳۵ نفر پذیرفته شده بود. در سال ۱۹۸۳م سالی راید، نخستین بانوی آمریکایی بود که به فضا رفت.

بنیاد سالی راید

سالی راید در ۲۰۰۱م بنیاد سالی راید را راه‌اندازی کرد که هدف آن برانگیختن نوجوانان، به ویژه دخترها، برای دنبال‌کردن علاقه‌شان در علوم است. در برنامه‌های آموزشی و آثارتولیدشده با پشتیبانی و همکاری این بنیاد جایگاه ویژه‌ای با بانوان دانشمند داده شده است.

برای مثال در مجموعه کتاب‌هایی که در ایران با عنوان «اخترشناسی و فضا» منتشر شده است، به معرفی زنان دانشمند و اخترشناس توجه ویژه‌ای شده است. حدود ۲۰ بانوی اخترشناس، دانشمند مرتبط با فضا یا بانوی فضانورد معرفی شده‌اند. این حجم از توجه به بانوان در دیگر کتاب‌های نجومی و علمی کم‌تر به چشم می‌خورد.

در مجموعه‌ی دیگری که به عنوان «دانشوران دیروز و امروز» در ایران منتشر شده است، باز هم معرفی دانشمندان زن بسیار چشمگیر است. زنان دانشمند از شاخه‌های گوناگون علم معرفی می‌شوند. زیست‌شناسان، زمین‌شناسان، اخترشناسان و پزشکان. هدف سالی این بود که بگوید زنان می‌توانند در همه‌ی زمینه‌ها موفق باشند.

از سایت این بنیاد دیدن کنید

 

دانشوران دیروز و امروز
دانشوران دیروز و امروز

 

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های سالارکتاب را بخوانید و به دوستان خود پیشنهاد بدهید اما از کپی کردن و انتشار آن‌ها در سایت‌های دیگر بپرهیزید. این کار ناپسند را سرقت ادبی می‌نامند که سبب کاهش انگیزه برای تولید نوشته‌های اصیل می‌شود. سرقت ادبی پیگرد قانونی دارد و سبب کاهش رتبه‌ی سایت در موتورهای جست‌وجو به ویژه گوگل می‌شود.