فرمانروایان ایران
تاریخ ایران کتاب مرجع

فرمانروایان ایران را با یک کتاب بشناسید

فرمانروایان ایران یعنی پادشاهان، وزیران و سردارانی که بر سرزمین ایران فرمان راندند، همواره از موضوع‌های بحث‌برانگیز بوده‌ است. برخی بر این باورند که همه‌ی آن‌ها ستمگر بودند و تاریخ را ستمگران نوشته‌اند. برخی دیگر، از کوشش‌های آنان برای آبادانی ایران می‌گویند. اما پیش از این که درباره‌ی آن‌ها قضاوت کنیم بهتر است آن‌ها را بشناسیم و ببینیم زمینه‌ساز یا دستخوش چه رویدادهایی بوده‌‌اند.

کتاب صد فرمانروا و سردار ایران به معرفی پادشاهان و سردارانی می‌پردازد که از دوره‌ی مادها (بیش از ۲۶۰۰ سال پیش) تا پایان دوره ی قاجار (۱۳۰۵ ش) بر سرزمین ایران فرمان راندند. این فرمانروایان و سرداران به ترتیب دوره‌ی فعالیت خود در مقاله‌های یک یا دو صفحه‌ای و شمار اندکی از ایشان در بیش از دو صفحه معرفی شده‌اند. بنابراین خوانندگان می توانند صفحه‌ی یک فرمانروا یا سردار را بخوانند یا با خواندن پیوسته‌ی کتاب با فراز و فرود فرمانروایی در ایران آشنا شوند.

ساختار کتاب

در این کتاب فرمانروایان و سرداران به ترتیب دوره‌ی فعالیت خود در مقاله‌های یک یا دو صفحه‌ای معرفی شده‌اند. فقط شمار اندکی از ایشان، از جمله داریوش بزرگ به سبب معرفی دستاوردهایی مانند تخت جمشید، در بیش از دو صفحه معرفی شده‌اند. بنابراین خوانندگان می‌توانند فقط صفحه‌ی یک فرمانروا یا سردار را بخوانند. اما آن‌ها می‌توانند با خواندن پیوسته‌ی کتاب با فراز و فرود هزاران ساله‌ی فرمانروایی در ایران آشنا شوند.

نویسنده برای نگارش مقاله‌ها به منابع اصلی و کهن، چه یونانی و چه عربی، و پژوهش های امروزی مراجعه کرده است. جمله‌هایی از منابع کهن در قابی کوچک آورده شده است تا خوانندگان به این منابع نیز آشنا شوند. برای آشنایی بیش‌تر خوانندگان و برای چشم نوازی کتاب تصویر برخی از یادگارهای تمدنی و فرهنگی ایران افزوده شده است. گاهشمار تاریخ ایران از آغاز تمدن تا آغاز دوران نوین پیوست شده است. کتاب‌نامه (معرفی منابع) افزوده شده است. نمایه‌ی کتاب، جست و جوی خوانندگان در مطالب را آسان می‌کند.

محتوای کتاب

در این کتاب فرمانروایان ایران چه پیش از اسلام و چه پس از اسلام، چه آن‌هایی که ایرانی بودند و چه بیگانگانی که بر این سرزمین فرمان راندند، معرفی شده‌اند. در معرفی فرمانروایان و سرداران ایران هم به کامیابی‌ها و هم به ناکامی‌های آنان توجه شده و از درشت‌نمایی یا سیاه‌نمایی پرهیز شده است. نویسنده کوشیده است گزارشی مطابق با واقعیت‌های ثبت شده در نوشته‌های تاریخی عرضه کند.


فرمانروایان ایران در 100 فرمانروا و سردار ایران
صد فرمانروا و سردار ایران

۱۰۰ فرمانروا و سردار ایران

نویسنده: حسن سالاری
ویراستاران: یونس کرامتی، پژمان واسعی
ناشر: محراب قلم،  سال چاپ: ۱۳۹۴
برگزیده‌ی شورای کتاب کودک، جایزه‌ی باستانی پاریزی، جشنواره‌ی کتاب برتر، لاک‌پشت پرنده

کتاب را از پایگاه ناشر خریداری کنید

«کسانی تاج خوش‌بختی را بر سر دارند که می‌توانند از راه‌های درست ثروت به دست آورند و آن را در راه‌هایی که ارجمند و دادگرانه است، به کار گیرند.» کوروش بزرگ

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های سالارکتاب را بخوانید و به دوستان خود پیشنهاد بدهید اما از کپی کردن و انتشار آن‌ها در سایت‌های دیگر بپرهیزید. این کار ناپسند را سرقت ادبی می‌نامند که سبب کاهش انگیزه برای تولید نوشته‌های اصیل می‌شود. سرقت ادبی پیگرد قانونی دارد و سبب کاهش رتبه‌ی سایت در موتورهای جست‌وجو به ویژه گوگل می‌شود.