پلانک
تاریخ علم زندگی‌نامه

ماکس پلانک و کشف جهان درون ماده

ماکس پلانک (۱۸۵۸-۱۹۴۷م) در روزگاری در آلمان چشم به جهان گشود که بسیاری  گمان می‌کردند همه‌ی مسئله‌های علمی بزرگ را حل کرده‌اند. آموزگارانش به او گفتند که چیزی در علوم برای پژوهش وجود ندارد. اما او به سخن آن‌ها گوش نسپرد. او می‌خواست به دانشگاه برود و به مطالعه‌ی فیزیک بپردازد.

چه خوب که پلانک به سخن دیگران گوش نداد. سده‌ی بیستم میلادی به دوره‌ای پرکار برای دانشمندان تبدیل شد. آن‌ها چیزهای جدید بسیاری آموختند و همه‌اش به دلیل اندیشه‌های جدید پلانک بود! او در سال ۱۹۱۸جایزه‌ی نوبل را برای کشف کوانتوم‌ها دریافت کرد. او در جهان پرآوازه شد و پدر فیزیک کوانتوم نام گرفت.

بارش غم

پلانک نخست با ماری مرک ازدواج کرد. آن‌ها دو پسر و دو دختر دوقلو داشتند. در سال ۱۹۰۹م همسرش درگذشت. پلانک با دختر دایی اش ازدواج کرد و صاحب یک پسر دیگر شد. چندی پس از این، پسر بزرگش در جنگ جهانی اول کشته شد. چند سال بعد، دو دخترش در هنگام زایمان درگذشتند. اما نوه های پلانک زنده ماندند.

در سال ۱۹۳۳م حزب نازی در آلمان به‌ قدرت رسید. بسیاری از دانشمندان یهودی به زندان افتادند. پلانک کوشید آن‌ها را از زندان آزاد کند. دولت نازی به او بدبین شد. در جریان جنگ جهانی دوم یک بمب خانه‌ی او را ویران کرد. در این میان دومین پسرش کشته شد. او عضو گروهی بود که برای کشتن آدولف هیتلر برنامه‌ریزی کرده بودند.

نظریه کوانتوم

در روزگار پلانک مردم از دو نوع جا‌به‌جایی گرما، یعنی رسانایی و همرفتی، آگاه بودند. اما درباره‌ی نوع سوم، یعنی تابشی، چیز بسیاری نمی‌دانستند. او گفت که انرژی به صورت بسته‌های بسیار ریز جابه‌جا می‌شود. او هر یک از این بسته‌ها را کوانتوم نامید. اندیشه های او به نظریه کوانتوم شناخته شد.

نظریه‌ی کوانتوم بزرگ‌ترین دستاورد این دانشمند آلمانی بود. این نظریه روش شناخت دانشمندان از جهان را دگرگون کرد. این نظریه توضیح می‌دهد که الکترون‌ها چگونه حرکت می‌کنند. نظریه‌ی‌ کوانتوم می‌تواند توضیح دهد که چرا برخی از مواد رادیواکتیو هستند. دانشمندان از نظریه‌ی کوانتوم بهره می‌گیرند تا اطلاعات را به سرعت جابه‌جا کنند.

ماکس پلانک: کشف جهان ماده

ماکس پلانک
ماکس پلانک

نویسنده: جین ویر  مترجم: حسن سالاری
ویراستار علمی: یونس کرامتی
ناشر: محراب قلم، ۱۳۹۲

از شهر کتاب خریداری کنید

دانشوران دیروز و امروز

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های سالارکتاب را بخوانید و به دوستان خود پیشنهاد بدهید اما از کپی کردن و انتشار آن‌ها در سایت‌های دیگر بپرهیزید. این کار ناپسند را سرقت ادبی می‌نامند که سبب کاهش انگیزه برای تولید نوشته‌های اصیل می‌شود. سرقت ادبی پیگرد قانونی دارد و سبب کاهش رتبه‌ی سایت در موتورهای جست‌وجو به ویژه گوگل می‌شود.