پرسش و پاسخ علمی
علمی کودک و نوجوان

پاسخ به پرسش‌های علمی کودکان

پرسش‌های علمی کودکان پایانی ندارد و پاسخ به آن‌ها به روشی کودکانه نیاز دارد. مجموعه کتاب از پرنده‌ی دانا بپرس به روشی نو می‌کوشد به مهم‌ترین پرسش‌های علمی کودکان پاسخ بدهد. این کتاب‌ها را خانم کلر لولین نوشته و خانم کیت شپارد برای آن‌ها نقاشی کشیده است. سپس حسن سالاری این کتاب‌ها را از زبان انگلیسی به زبان فارسی ترجمه کرده است. این کتاب‌ها جایزه کتاب فصل را دریافت کرده‌اند.

پرسش‌های علمی

وقتی پرسشی دارید، آن را از چه کسی می‌پرسید؟ از پدر، مادر، معلم یا از یک دوست دانا؟ حالا تصور کنید اگر یکی از جانوران پرسشی داشته باشد، چه کار باید بکند. پاسخ پرسش‌های خود را از چه کسی باید بشنود؟  

• لاک‌پشت دریایی می‌خواند بداند چرا باید برای تخم‌گذاری راه درازی را شنا کند!
• کرم شب تاب می‌خواهد بداند چرا شکمش نور می‌دهد!
• زرافه می‌خواهد بداند چرا گردنش بسیار دراز است!
• روباه گوش‌دراز می‌خواهد بداند چرا نباید به دیدن روباه قطبی برود!
• یوزپلنگ می‌خواهد بداند چرا شب‌ها بسیار تاریک می‌شود!

یک نمونه از پرسش‌ها


از کرم خاکی به پرنده‌ی دانا

پرنده‌ی دانای عزیز من یک کرم خاکی هستم و بسیار افسرده‌ام. می‌پرسی چرا؟ یک نگاه به من بینداز، البته اگر ارزشش را داشته باشم. من فقط یک لوله‌ی بندبند هستم. نه چشم دارم، نه بال، نه شاخک و نه پا. چرا باید بدن من تا این اندازه خسته‌کننده و ناجور باشد؟
سرخورده‌‌ی گوشه‌گیر، به زیر برگ‌های پیر


از پرنده‌ی دانا به کرم خاکی

عزیزم! تو بهترین بدن را برای زندگی در زیر خاک داری. شکل دراز و صافت به تو کمک می‌کند زمین را به آسانی سوراخ کنی. بندهای بدنت ماهیچه‌هایی قوی دارند که تو را به درون این سوراخ‌ها می‌کشند و هل می‌دهند. هم‌چنین هنگامی که پرندگان می‌خواهند تو را از روی زمین بگیرند، همین ماهیچه‌ها کمک می‌کنند خودت را سفت نگه داری.
خوش باش و به خودت افتخار کن! شما کرم‌های خاکی جانوران ارزشمندی هستید. شما گل و گیاهان در حال پوسیدن را می‌خورید و آن‌ها را به خاک بارور و بسیار خوب تبدیل می‌کنید. از سوراخ‌هایی که در خاک می‌سازید، اکسیژن و آب بیش‌تری در خاک فرو می‌رود و آن را برای رویش گیاهان سالم آماده می‌کند.

                                                               دوستدار شما: پرنده‌ی دانا


کتاب‌های پرنده‌ی دانا

کتاب‌های «از پرنده‌ی دانا بپرس» در زمینه‌ی شناخت رفتار جانوران و چگونگی سازگاریشان با زیستگاه‌های گوناگون نوشته شده‌اند. این کتاب‌ها مفاهیم بنیادی علوم را در ساختاری داستانی همراه با تصویرهای گیرا برای دانش‌آموزان دوره‌ی ابتدایی بازگو می‌کنند. چون ویرایش ترجمه‌ی این کتاب‌ها با همکاری کارشناسان و نویسندگان کتاب‌های درسی دوره‌ی ابتدایی انجام شده است، این کتاب‌ها می‌توانند ابزار مناسبی برای بهبود مهارت‌های زبان‌آموزی و الگویی برای نگارش متن‌های مشابه باشند.

پرسش‌های علمی
از پرنده دانا بپرس

از پرنده دانا بپرس

نویسنده: کلر لولین / تصویرگر: کیت شپارد / مترجم: حسن سالاری
ناشر: انتشارات فاطمی / برگزیده‌ی کتاب فصل /  خرید کنید

۱) درباره‌ی جانوران، ۲) درباره‌ی جانوران بی‌مهره، ۳)  درباره‌ی خزندگان، ۴) درباره‌ی آب و هوا، ۵) درباره‌ی سیاره‌ی زمین، ۶) درباره‌ی دایناسورها  نمونه‌ی صفحات کتاب را دریافت کنید

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های سالارکتاب را بخوانید و به دوستان خود پیشنهاد بدهید اما از کپی کردن و انتشار آن‌ها در سایت‌های دیگر بپرهیزید. این کار ناپسند را سرقت ادبی می‌نامند که سبب کاهش انگیزه برای تولید نوشته‌های اصیل می‌شود. سرقت ادبی پیگرد قانونی دارد و سبب کاهش رتبه‌ی سایت در موتورهای جست‌وجو به ویژه گوگل می‌شود.