صاحب کرامات کیست؟

صاحب کرامات کیست؟ بارها می‌شنویم که فلانی صاحب کرامات است و چنین می‌کند و چنان. ابوسعید ابوالخیر از عارفان بزرگ خراسان، پاسخ جالبی به چنین ادعاهایی داده است. در کتاب اسرار التوحید فی مقامات الشیخ ابی سعید، نوشته‌ی محمد بن منوّر، نواده‌ی ابوسعید، آمده است:

شیخ ما را گفتند: «فلان کس بر روی آب می‌رود.» گفت: «سهل است، چغزی و صعوه‌ای نیز بر روی آب می‌رود.» (گفت قورباغه و پرنده‌ی کوچکی به نام صعوه نیز می‌توانند بر روی آب روند.)

گفتند: «فلان کس در هوا می‌پرد.» گفت: «زغن و مگس نیز در هوا می‌پرد.» (گفت پرنده‌ی موش‌گیر و مگس نیز در هوا می‌پرند.)

گفتند: «فلان کس در یک لحظه از شهری به شهری می‌رود.» گفت: «شیطان نیز در یک نفس از مشرق به مغرب می‌رود.»

آن‌گاه گفت: «این چنین چیزها را چندان قیمتی نیست. مرد آن بود که در میان خلق بنشیند و برخیزد و بخورد و بخسبد و بخرد و بفروشد و در بازار در میان خلق، ستد و داد کند و زن خواهد و با خلق درآمیزد و یک لحظه از خدای غافل نباشد.»

یعنی مردی واقعی آن است که با مردم زندگی کند، مانند آن‌ها خرید و فروش کند، زن بگیرد و در هر حال خدا را فراموش نکند. چنین مردی به واقع صاحب کرامات است. اگر او را یافتید، سلام ما را هم به او برسانید.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های سالارکتاب را بخوانید و به دوستان خود پیشنهاد بدهید اما از کپی کردن و انتشار آن‌ها در سایت‌های دیگر بپرهیزید. این کار ناپسند را سرقت ادبی می‌نامند که سبب کاهش انگیزه برای تولید نوشته‌های اصیل می‌شود. سرقت ادبی پیگرد قانونی دارد و سبب کاهش رتبه‌ی سایت در موتورهای جست‌وجو به ویژه گوگل می‌شود.