نام جاجرمی‌ها در نوشته‌های ابن‌سینا

ابن‌سینا در سفر دراز خود از بخارا (اکنون در ازبکستان) تا جُرجان (گنبد کاووس) از شهرهای گوناگون از جمله جاجرم گذر کرد. از این رو، در هر کتابی که به زندگی‌نامه‌ی ابن‌سینا پرداخته باشد، نامی از سرزمین جاجرم هست. ابن‌سینا در بخش طبیعیات کتاب شفا در بحث‌های زمین‌شناسی و جانورشناسی به جاجرم اشاره کرده است.

افزون بر این‌ها، خوش‌نویسان جاجرم با رونویسی نوشته‌های ابن‌سینا به حفظ این آثار کمک کردند، چنان‌که کاتب بسیاری از نسخه‌هایی که به دست ما رسیده، خوش‌نویسی جاجرمی است.

در نسخه‌های خطی «تنبیهات و اشارات»، «رساله‌ی عشق»، «سرالقدر» و «قراضه طبیعیات» از کاتبی به نام محمد بن علی دامغانی جاجرمی نام برده شده است که در ۶۵۹ق رساله‌های بسیاری را رونویسی کرده است.

کاتب نسخه‌ی دیگری از رساله‌ی «قراضه طبیعیات» محمد بن اصیل اسفراینی بوده، اما در زیر چند بیت شعر که در این کتاب به خطی متفاوت آمده، امضای نصر جاجرمی با تاریخ ۷۴۷ق دیده می‌شود.

با ابن‌سینا بیش‌تر آشنا شوید

لغت‌نامه دهخدا

جاجرم: شهرکی است از خراسان بر راه گرگان بر سرحد و بارکده گرگان است. (حدود العالم). یاقوت نویسد: جاجرم نام شهر و ناحیه وسیعی است بین نیشابور و جوین و جرجان که قرای آباد متعدد دارد و اغلب آن در بر کوهی است مشرف به آزادور و آزادور قصبه معتبر جوین است.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های سالارکتاب را بخوانید و به دوستان خود پیشنهاد بدهید اما از کپی کردن و انتشار آن‌ها در سایت‌های دیگر بپرهیزید. این کار ناپسند را سرقت ادبی می‌نامند که سبب کاهش انگیزه برای تولید نوشته‌های اصیل می‌شود. سرقت ادبی پیگرد قانونی دارد و سبب کاهش رتبه‌ی سایت در موتورهای جست‌وجو به ویژه گوگل می‌شود.